Każda skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji domowej i gabinetowej. Właściwie dobrana „opieka” to ponad połowa sukcesu, alby utrzymać skórę w dobrej kondycji przez wiele lat. Szczególną troską należy objąć skórę dojrzałą, u której w naturalny sposób zmniejsza się liczba biologicznie aktywnych komórek organizmu, co prowadzi do spowolnienia procesów regeneracyjnych i utraty zdolności adaptacyjnych komórek.

Do czynników, które odgrywają znaczącą rolę w procesie starzenia się skóry należą między innymi czynniki genetyczne, czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Geny wpływają w 60% na wiek postrzegany i wygląd naszej skóry. W procesie starzenia bierze udział 1500 genów, które są odpowiedzialne za wiele procesów zachodzących w naszej skórze. Oddziałują one na elastyczność, nawilżenie, zdolności przeciwutleniające czy też ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Również rodzaj produkowanego przez organizm kolagenu jest uwarunkowana genetycznie. Każdy organizm produkuje indywidualny rodzaj kolagenu i w zależności od genów oraz wytwarzanych enzymów jest on przekonstruowany w kolagen bardziej lub mniej odporny na degradację. Luźniejsza struktura kolagenu występuję u osób, których kolagen jest produkowany w mniejszych ilościach co przekłada się na większą liczbę zmarszczek.

Do czynników wewnętrznych powodujących przyspieszenie starzenia się skóry należą między innymi zmiany hormonalne ( niedobór lub brak estrogenów), stres oksydacyjny, czyli nadmierne wydzielanie reaktywnych form tlenu ( ROS), niedobory witaminowe, często związane ze stosowaniem nieprawidłowej diety oraz przebyte choroby.

Do czynników zewnątrzpochodnych należy przede wszystkim palenie papierosów, promieniowanie ultrafioletowe ( powodujące tzw. fotostarzenie skóry) oraz promieniowanie podczerwone.

Objawy starzenia się skóry:

  • początkowo drobne zmarszczki wokół oczu i ust
  • znaczna utrata elastyczności skóry, objawiająca się tzw. suchością skóry,a co za tym idzie zwiększoną widocznością zmarszczek, między innymi mimicznych, skóra traci również zdolności do absorpcji wody i zatrzymywania jej w naskórku
  • zmniejsza się aktywność i jakość włókien kolagenowych i elastyny
  • zaburzenie wydzielanie melaniny co powoduje powstawanie plam pigmentacyjnych w miejscach narażonych na promienie UV
  • drobne naczynia włosowate także ulegają zmianie,krążenie w nich krwi jest zmniejszone, czego wynikiem jest zwiększona kruchość naczyń Co zrobić w sytuacji, kiedy skóra zaczyna się starzeć?

Idealnym rozwiązaniem są terapie łączone. Praca nad wyeliminowaniem czynników zewnętrznych, wewnętrznych oraz wsparcie własnej genetyki. Odpowiednie odżywianie, uregulowanie gospodarki hormonalnej, unikanie czynników zewnętrznych powodujących starzenie się skóry oraz odpowiednio dobrana i systematyczna pielęgnacja domowa i gabinetowa. To wszystko pozwoli na osiągnięcie satysfakcjonującego efektu.

Do zabiegów gabinetowych, które pozwolą nam dłużej cieszyć się dobrą kondycją skóry należą, między innymi, zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych, mezoterapii igłowej lub mikroigłowej, również w połączeniu z falami radiowymi oraz peelingami chemicznymi.